login icon   

 

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yemek yemek bir zevktir.Karın aç iken sevilen bir yemekten söz edilmesi yada o yemeği düşünmek bile midenin daha fazla acıkmasına ve iştahın açılmasına neden olur.Az yemek için en etkili yollardan biri de yemeğe başlamadan önce bir bardak su içmektir. Böylece midede yiyecekler için daha az yer bırakılmış olur.Sağlık açısından insan kilosunun önemi büyüktür. Fazla kilolu olma durumu şişmanlık ile zayıflık arasında sağlık yönünden yapılan tercih zayıflıktan yanadır. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur.glikoz meyvelerde bulunur.Fakat yemekten en az yarım saat önce ya da yemekten en az 3 saat sonra tüketilmelidirler.Sağlıklı beslenme,gıdanın tazeliğinden,satın alınan süreye,depolanmasından tüketilmesine kadar,tüketildiği öğüne ve miktara dikkat edilmesiyle olur.
Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar;
ALIRKEN;
Alışverişlerde donmuş yerine taze ürünler tercih edilmelidir,her türlü kapalı paket ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edilerek alınmalı,açık ürünlerde ise görünüşünün normal olmasına dikkat edilmelidir..
HAZIRLARKEN;
sebze ve meyveler tarım ilacı artıklarından arındırmak amacıyla çok iyi yıkanmalı; kuru olarak buzdolabında saklanmalıdır.Kabuklu sebze ve meyvelerin kabuğa yakın yerlerinde daha çok besin öğesi vardır. Sebzelerin dıştaki koyu renkli yaprakları içteki açık renklilerden daha çok vitamin ve mineral içerir.sebzeler vitamini kaçmaması açısında doğranmadan önce yıkanmalı.Sebze ve meyveler küçük parçalarda kesilmemeli,mümkün olduğunca bıçak kullanılmadan tüketilmelidir.
PİŞİRİRKEN;
Besinlere satın alırken gösterilmesi gereken özenin pişirirken de gösterilmesi gerekmektedir.Özellikle et ürünlerinin pembe olmamasına dikkat edilmeli,gıdaların en az 70 derecede kaynatılması gerekir.
SAKLARKEN;
Gıdalar muhakkak buzdolabı ya da gıdanın çeşidine gören derin dondurucularda saklanmalıdır.Donmuş gıdalar buzdolabında çözdürülür.Dondurucudan çıkartılıp çözülen gıdalar tekrar dondurucuya konmaz.Çok uzun süre buzdolabında saklanmamalı ancak 2 saatten fazlada dışarıda kalmamalı.
TÜKETİRKEN;
Yemek sık sık ve az yenmeli,küçük lokmalar halinde ve iyice çiynenmeli.az yağlı ve az kalorili aşırı protein tüketiminden kaçınılmalı,ekerli yiyeceklerde uzak durulmalıdır.

Yazdır  
izmir catering toplu yemek izmir tabldot hazır yemek tabldot yemek

 

Catering, Tabldot, Caterıng, Firmaları , Yemek Izmir, Tabildot ,Yemek Firmaları, Fabrikaları, Şirketleri, Sanayi, Catering Şirketleri, tabldot yemek resimleri, Izmir Yemek Fabrikaları, Firmaları, Yemek Fabrikası, Catering Firması, Hazır Yemek, Toplu , Şirketleri, Tabldot Yemekleri, , firmaları, Catering firmaları izmir, Catering Yemek, İzmir Tabldot,günün yemek menüsü,günün menüsü,tabldot fiyatları, , yemek resimleri, günlük yemek menüleri
iso Tüm Hakları Seçsan'a aittir.   Kullanım Şartları  Gizlilik veriyaz